ODBORNÉ NÁZORY

V této sekci naleznete názory lékařů na účinky solné jeskyně.

Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.

Léčivé účinky soli jsou známé celá staletí, dnes se k tomuto zdroji zdraví vracíme. Příkladem je léčba, jakou podstupovali pacienti v 30. letech 19. stol. v solném dole Wieliczka v Polsku, kde se od roku 1958 už běžně léčilo astma, choroby horních a dolních dýchacích cest a alergická onemocnění. Stejně tak dobře víme, že při léčbě zmíněných chorob i kožních nemocí je velmi prospěšný pobyt u moře. Některé zdravotní pojišťovny na něj přispívají, či ho z velké části hradí (např. program Mořský koník-VZP). Cestu k moři si ovšem ne každý může dovolit víckrát v jednom roce. U pacientů s astmatem a záněty horních a dolních cest dýchacích jsem si ověřil, že po 5 - 10 sezeních v solné jeskyni se jejich stav zlepšil, jako po přímořské léčbě. Příznivý efekt přetrvá asi 3 měsíce - ve srovnání s náklady na čtyři zájezdy k moři ročně, jež by pacienta spolu s léky dostaly do dobré kondice, je cena sezení zanedbatelná. Jako odborník na plicní choroby se k účinkům solné jeskyně na jiné druhy nemocí nemohu vyjadřovat. Za sebe jen dodám, že jsem si na sobě ověřil příjemný relaxační účinek.

Zdroj: Časopis NOVÁ Tina, číslo 43, říjen 2005

Prim. MUDr. Hana Zelenková, Ph.D.

Mnohá odborná pracoviště a lázně výrazně rozšířily své bohaté léčebné prostředky o unikátní zařízení - mikroklimatické jódové solné jeskyně. Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Není náhodou, že mnozí renomovaní odborníci zdůrazňují, že léčivé vlastnosti solných jeskyní intuitivně využívali již naši prapředci. Obliba a široké využití solných jeskyní v Evropě má svou historii a tradici. V tomto ohledu patří prvenství solné jeskyni v polské Vieličce, kde byla vybudována solná jeskyně již v roce 1843. Obliba těchto unikátních zařízení a jejich nemalý počet je například v Německu, Izraeli, Rusku a USA. V současnosti jsou možnosti využití soli v tomto ohledu mnohem dále a při dnešní technologii se tyto solné jeskyně dají realizovat i na povrchu ve vhodných prostorách.

Zdroj: www.solnejeskyne.net

MUDr. Vladimír Volf, Ph.D.

Z praxe mohu potvrdit, že pobyt v solné jeskyni významně pozitivně ovlivňuje průběh onemocnění u dětských pacientů s chronickými chorobami horních a dolních cest dýchacích (záněty hrtanu, senná rýma, astma…), kožních onemocnění (atopický ekzém), chronických onemocnění trávicího traktu (Crohnova choroba, žaludeční vředy), kardiovaskulárních onemocnění (vysoký krevní tlak), nebo poruch štítné žlázy. Zároveň je třeba zdůraznit pozitivní vliv mikroklimatu v solných jeskyních na stabilitu imunitních systému, což představuje velmi důležitý preventivní faktor v rámci chřipkových onemocnění, jejichž zvýšené riziko je v současné době velmi aktuální.

MUDr. Jan Hak

Vhodné Klimatické podmínky příznivě ovlivňují rozvíjející se dětský organismus. Prevence v posledních letech nabývá na významu a pro zdravý vývoj dítěte je velmi důležitá i přes svoji komplexnost a složitost. Dobrá funkce dýchacích cest patří k základním předpokladlm pro zdravý vývoj dítěte. Životním prostředím Liberec sice nepatří mezi silně znečištěná města, nicméně velkoměstský charakter aglomerace s sebou nese i negativní vliv na dýchací cesty. Aplikace vhodného mikroklimatu, například formou zvlhčeného a minerály nasyceného vzduchu podněcuje činnost epitelu v dýchacích cestách , příznivě plsobí na sliznice, hlenotvorbu a má i řadu složitých imunizačních konsekvencí. To příspívá ke zdravému vývoji dítěte, brání opakovaným zánětům dýchacích cest, snižuje nemocnost dětí. O vlivu sauny bylo napsáno vědeckých prací a zkušenosti zejména pediatrů ze Švédska, pro tentoživotní styl jednoznačně horují. Aktuální a vědecky velmi zajímavá jsou sdělení o činnosti lymfatických cest. Snažíme se nalézt vhodné cesty.

Před vstupem do solné jeskyně si přečtěte často kladené dotazy a provozní informace.

Pro zjištění volného termínu pro vstup do solné jeskyně nás kontaktuje telefonicky nebo přes formulář v sekci rezervace online. Kontaktní informace naleznete v sekci kontakt.

Navštivte sekci informace na našich stránkách, kde nalezneze užitečné rady, využití solné jeskyně, provozní informace, bonusové programy a zajímavé poznatky o solné jeskyni.

ODBORNÉ NÁZORY

Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.

přednosta I. plicní kliniky 1. LF UK a VFN

Léčivé účinky soli jsou známé celá staletí, dnes se k tomuto zdroji zdraví  vracíme. Příkladem je léčba, jakou podstupovali pacienti v 30. letech 19. stol. v solném dole...Zobrazit více

Prim. MUDr. Hana Zelenková, Ph.D.

Dermatovenerolog

Mnohá odborná pracoviště a lázně výrazně rozšířily své bohaté léčebné prostředky o unikátní zařízení - mikroklimatické jódové solné jeskyně. Pobyt v jeskyni...Zobrazit více

MUDr. Vladimír Volf, Ph.D.

Klinika dětí a dorostu FN KV Praha

Léčba různých chorob v solném mikroklimatu se praktikuje již mnoho let. Metodu inhalace soli rozptýlené ve vzduchu využívali úspěšně již staročeští lékaři...Zobrazit více

FOTOGALERIE

ZOBRAZIT GALERII